Zpěvem k srdci, srdcem k vlasti!


Informace o nás

Křivoklátští hudci jsou spolek, zapsaný v registru u Městského soudu v Praze. Jeho základem je amatérský hudebně-pěvecký soubor, který se věnuje zpěvu vesměs lidových písní. Repertoár je pravidelně obnovován a tradičně se dá rozdělit na písničky jarní, prezentované především při vynášení smrtky nebo o Velikonocích, písničky celoročně použitelné, např. na Šafářově dvorečku ve Zbečně, a pak na písně adventní, resp. vánoční.

Druhou sekcí spolku je soubor Křivoklátští trubači, v jehož repertoáru jsou především myslivecké fanfáry a skladby pro lesnice, borlice a lesní rohy. Tento soubor se uplatňuje předevšáím při různých mysliveckých slavnostech, plesích, pietních akcích a na honech či společných lovech.

Oba soubory vystupují především v regionu Křivoklátska a Rakovnicka.


Historie souboru a spolku

Soubor Křivoklátských hudců vznikl v roce 1996 a jeho založení mají na svědomí tři učitelky, které se rozhodly trochu muzicírovat. Poté, když vystoupili pro skupinu spoluobčanů se začal postupně zvyšovat počet účinkujících, jednak z řad kolegyň, kamarádů a rodinných příslušníků. Vystoupení na nádvoří hradu Křivoklát při tehdy začínající (dnes již tradiční) akci Advent na Křivoklátě, pak bylo základem pro další existenci souboru. Ten se postupně rozrůstal, až na přelomu tisíciletí dosáhl počtu až 23 osob, včetně několika hudebníků. V té době byl repertoár souboru tvořený především duchovními písněmi a písněmi renesance a baroka. Pro příležitosti vystupování na různých akcích obcí Křivoklátska vznikla zmenšená sekce souboru, tzv. Křivoklátský lidový soubor, který se věnoval klasickému folklóru. A tehdejší sbormistryně, která vyučovala děti hře na flétny, případně na kytaru, zformovala ještě dětský soubor, ze kterého se postupně vyvinul sbor Silentium, jako autonomní mládežnická část. Ostatně již brzy po vzniku Křivoklátských hudců došlo k velmi hezkému napojení části členů souboru na skupinu kolem dětí z hudební školičky, tvořenou především jejich rodiči. Tato generačně velmi různorodá skupina pak několik let vystupovala v době Adventu na hradě Křivoklátě i jinde po regionu s tzv. Křivoklátskými jesličkami, scénickým pásmem lidové vánoční poezie a koled. Na tuto tradici posléze po dvě sezóny navázal dospělý soubor, doplněný o některé další hosty, s téměř divadelním představením. Protože se ale pak výrazně změnily poměry na správě hradu Křivoklátu, dál se tato tradice nerozvíjela. Ani velké složení souboru však nemělo dlouhého trvání a po natočení CD "Procházka staletími" se soubor postupně zmenšoval, až nakonec zůstal v rozsahu lidového souboru, a to včetně repertoáru. Došlo také k postupné obměně členské základny. Někteří se začali věnovat samostané umělecké činnosti, nebo přešli do jiných formací, někteří se odstěhovali nebo jim zaměstnání a rodinné povinnosti nedovolily dál pokračovat. Mezitím bylo ustaveno občanské sdružení Křivoklátští hudci (dnes podle nového Občanského zákoníku) spolek. Jeho členy jsou ti, kdož aktivně vystupují, ale i příznivci a podporovatelé souboru. Křivoklátští trubači se do sdružení přihlásili po té, když jejich činnost přestaly zastřešovat Lesy ČR. Vyvíjí zcela samostatnou činnost, jen občas, je-li k tomu vhodná příležitost, např. na Tříkrálovém koncertě v kostele sv. Petra na Křivoklátě, vystupují zároveň s Křivoklátskými hudci.